„Memento mori” – czy można zaplanować własny pogrzeb?

Śmierć tak naprawdę towarzyszy nam już od samych narodzin. Nieunikalny koniec ziemskiej wędrówki spotka bez wyjątku każdego i nasuwa to natarczywe myśli o własnym odejściu do lepszego świata. W parze z tym idzie zaplanowanie własnego obrządku pogrzebowego, co może wydawać się nieco makabrycznym pomysłem, ale trend ten coraz bardziej przenika z zachodu do naszej polskiej tradycji. Nie ma już większych problemów z tym, aby poprosić profesjonalny zakład pogrzebowy o pomoc w zaaranżowaniu własnego pochówku firma pogrzebowa warszawa, nawet jeśli nie mamy jeszcze przez długie lata zamiaru żegnać się z bliskimi.

Dobry dom pogrzebowy to podstawa. Pracujące tam osoby dobrze znają się na rzeczy i mogą podpowiedzieć właściwe postępowanie. Nic nie stoi na przeszkodzie by na przykład zaplanować pogrzeb tematyczny, w szczególnym klimacie, który będzie jednocześnie stanowił bardzo indywidualny sposób powiedzenia „do widzenia” najbliższym członkom rodziny. Można tak naprawdę decydować w uzgodnieniu z zakładem pogrzebowym o wszystkim. O wystroju sali pogrzebowej, o muzyce, która zostanie zagrana nad naszą trumną lub urną, nawet o menu na pogrzebinach. Taka ceremonia może być swoistym podsumowaniem naszej ziemskiej wędrówki i stanowić kwintesencję naszego stylu życia. Tego rodzaju pogrzeby na pewno na długo zapadną w pamięci uczestników.

Oczywiście tradycyjnie trzeba się wówczas zreflektować czy pogrzeb ma mieć charakter świecki czy religijny, czy nasze ciało ma zostać pochowane w trumnie czy zostać skremowane. Poza tym warto zadbać z wyprzedzeniem o całej dokumentacji, sprawach testamentowych i spadkowych. Takie podejście pozwoli zrzucić z barków najbliższych ciężar organizacji naszej ostatniej drogi.